Před rande či dámskou jízdou si ji raději odpustíme, i když je zdravá

Všechny víme proč – prostě chceme mít svěží dech. Přesto cibule patří k těm druhům zeleniny, která obvykle v kuchyni nesmí chybět. Takže pokud vám právě minula, najdete ji čerstvou v sortimentu Kauflandu. I od českých pěstitelů.

Možná iu vás doma platí, že cibule a brambory musí být vždy v zásobě. Je to taková slovenská klasika. Právě štiplavé hlavičky si rádi přidáme k nakrájené slanině či tlačence, ale jsou také základem pro mnohá chutná jídla v teplé kuchyni. A jemnou jarní cibulku milujeme v zeleninovém či bramborovém salátu, její zelená nať dodá lahodnou chuť jarní zeleninové polévce.

Jen tak pro zajímavost – věděli jste, že už ve starověku používali v Číně, Indii a na Blízkém východě cibuli jako léčivo? Později se rozšířila do celého světa. Její účinky známe a využíváme dosud, například ve formě sladkého cibulového sirupu či čaje proti nachlazení a kašli. Nebo jen tak, na chlebíčku s máslem či mastí, když nás obchází chřipka. Cibule totiž dezinfikuje nos, ústa a hltan, posiluje imunitu a má i spoustu dalších blahodárných účinků na organismus. Často se označuje za přírodní antibiotikum.

Jarní cibulku koupíme iv létě
Přestože ji často nazýváme „jarní“, je to vlastně lahůdková cibulka a v sortimentu Kauflandu ji najdeme i jindy.

„Cibuli vyséváme na poli na podzim. Přezimuje v zemi a první úrodu lahůdkové cibulky sklízíme ručně na jaře. Rané odrůdy cibule zase v květnu nebo v červnu, ty, samozřejmě, technikou. Všechno závisí na počasí. Po sklizni cibuli doséváme,“ vysvětluje Andrej Koščo, manažer společnosti Vitazel.

Sklizenou jarní cibulku vytřídí a dávají do svazků po 3 až 5 kusech o hmotnosti 150 g. Do Kauflandu ji dodávají obvykle od března do října. Čili opravdu platí, že „jarní“ cibulku si můžeme dopřát nejen v jarních měsících.

Čerstvá díky softwaru
Kuchyňskou cibuli z Vitazelu najdeme v nabídce řetězce prakticky po celý rok. Ranou odrůdu, kterou vyseli před zimou, sbírají v červnu a dodávají do logistického skladu až do podzimu. Pozdní odrůdy jsou v nabídce až do nové úrody. Umožňují to moderní technologie ve skladovacích prostorách, kde čistá, vytříděná a kvalitní cibule přezimuje.

„Máme moderní sklady pro různé druhy zeleniny a ovoce, protože každý druh má svá specifika a potřebuje jiné podmínky. Cibuli během zimy skladujeme v komorách s kontrolovanou atmosférou tak, aby vydržela v potřebné kvalitě. Vše kontroluje software,“ vysvětluje A. Koščo a dodává, že nedávno dobudovali nové sklady, aby mohli čerstvé ovoce a zeleninu dodávat do řetězce co nejdéle během roku.

Cibuli – žlutou, červenou, bílou i lahůdkovou – si pěstují sami, ale odebírají ji i od pěstitelů zejména z okolí Sence a Žitného ostrova. Úrodná půda, vhodné klimatické podmínky a dlouholeté zkušenosti zemědělců jsou zárukou vysokých výnosů a kvality. „Největším nepřítelem cibule je počasí, příliš mnoho vody z deště nebo naopak velká suchá – s těmi si však umíme spíše poradit díky moderním závlahám,“ uzavírá manažer.

Podporuje slovenské pěstitele
Kaufland, který patří k nejsilnějším obchodním řetězcům na trhu, se zasazuje za zdravou výživu. K ní samozřejmě patří také široký sortiment čerstvého ovoce a zeleniny. A i proto dlouhodobě podporuje domácí pěstitele a dodavatele z celého Slovenska a zajišťuje jim stabilní odbyt.

„V našem sortimentu zákazníkům aktuálně nabízíme přes 300 druhů čerstvého ovoce a zeleniny. Můžeme konstatovat, že se nám postupně daří zvyšovat i podíl slovenských dodavatelů a ve více druzích prakticky během celého roku,“ říká Samuel Machajdík, mluvčí společnosti Kaufland Slovensko.

Takže, pokud jste právě doma objevili poslední cibuli, už víte, že tu českou najdete v Kauflandu.

A woman’s hands peeling an onion with a knife in a kitchen. A tray of mushrooms is seen on a wooden board. Healthy vegetarian or vegan food

Věděli jste, že…
Cibule je jednou z prvních plodin, které se začaly pěstovat. Sloužila jako platidlo a dávali ji i do hrobek faraonů.
Proč nás při krájení rozpláče? Obsahuje esenciální olej a látky, které obsahuje, dráždí nosní sliznici i oči.
Když ji v době nemoci rozkrojíte na poloviny a necháte v místnosti, působí prý jako lapač bakterií.
Jak ji skladovat, aby vydržela déle? V suchu a chladu (tedy ne v chladničce). A určitě ne v plastových sáčcích či dózách. Třeba iv nylonovních punčochách tak, že za každou cibulí uděláte uzlík, aby se nedotýkaly.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram