Snažíte se odstranit přidaný cukr z vašeho jídelníčku? Takhle to dokážete už za jeden měsíc

Cukr se nikdy nepovažoval za právě zdravou potravinu a v poslední době se na něj upozorňuje stále více. Pokud se právě snažíte ze stravy odstranit přidaný cukr, s tímto měsíčním plánem se vám detox může povést. Čeho se musíte při tom držet?

Pokud to s ním přeháníte, mějte se na pozoru
Nové poznatky hovoří o tom, že pokud to s přidaným cukrem přeháníte, můžete očekávat vysoký cholesterol, krevní tlak a větší riziko rakoviny, cukrovky a srdečních chorob. Nemluvě o nechtěném přírůstku na váze. Takže, pokud se vám ho podaří vyloučit ze svého jídelníčku, zlepšíte své zdraví, zeštíhlíte pás a načerpáte energii. Za pokus to stojí, co řeknete?

Dnes jíme více cukr než kdykoli předtím
Cukr by sám o sobě ani takový problém nebyl. Problémem je podle odborníka osloveného portálem health.com to, že v současné době jí většina lidí více cukru než kdy předtím: „Průměrný člověk zkonzumuje asi 20 čajových lžiček přidaného cukru denně, což představuje 300 kalorií. To je asi čtyřikrát více než množství doporučené většinou odborníků na zdraví,“ prozrazuje.

Mohlo by vás zajímat: Kdy zařadit cukr do jídelníčku? Pokud se snažíte zhubnout a nechcete kila navíc, nevyplatí se ho úplně vyřadit

Vyhnout se přidanému cukru je obtížné rovněž znát rozdíl
Vyhnout se přidanému cukru v zakoupených potravinách jako jsou oblíbená pečiva, omáčky a koření, je skutečně velmi obtížné. Těžké je také rozluštit rozdíl mezi cukry a druhy, které se přirozeně nacházejí v celých potravinách. Za zdravé se považují přirozeně se vyskytující cukry jako je fruktóza v ovoci a laktóza v mléčných výrobcích. Obsahují totiž živiny s metabolickými výhodami, jako je vláknina a antioxidanty. Přidané cukry, sladidla, přidávané k jídlu kvůli chuti, takové výhody nemají.

Odborníci proto přišli s 30denním detoxem, jak se zbavit přidaného cukru co nejbezbolestněji, bez větších abstinenčních příznaků. Co musíte dodržovat?

Začněte v malém
Pokud by to bylo pro začátek pro vás velmi složité, snižujte příjem přidaných cukrů postupně. Pamatujte však na to, že dvě čajové lžičky krystalového cukru představují zhruba osm a půl gramu hmotnosti.

Čtěte také: Kolik cukru denně je zdravé? Porovnejte si tato množství, aby se vám neukládal do těla jako obrovské tukové zásoby

Snídaně je důležitá
Vaše snídaně však musí obsahovat bílkoviny, komplexní uhlohydráty, potraviny bohaté na vlákninu, zdravé tuky jako ořechy, ryby, avokádo. Jen taková snídaně vám udrží vyváženou hladinu cukru v krvi a budete předcházet chuti na sladké po celý den.

Tablespoon filled with granulated sugar

Jezte více ovoce
Proč? Protože konzumací jen přírodních přirozených cukrů jako jsou v melounu, bobulovém ovoci či banánech, dokážete uspokojit také chuť na sladké. A získáte k tomu navíc i zmíněné antioxidanty a vlákninu.

Vyměňte nápoje
Vyměňte ovocné a balené nápoje. Právě ty jsou záludným zdrojem přidaného cukru. Namísto slazených nápojů si dopřejte vodu s citrónem, s ovocem či neslazený čaj.

Zůstaňte hydratovaní po celý den
Dehydratace může zvýšit touhu po cukru. Pro informaci, muži by měli během dne vypít asi 3,7 litru vody, ženy alespoň 2,7 litru.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram