Způsoby jak si posílit imunitní systém: V posledních letech jsou na vrcholu seznamu tyto

Zdraví, psychická pohoda a především náš imunitní systém jsou věčnými tématy a zejména v posledních letech stále více diskutovanějšími. Odborníci přišli s účinnými způsoby, aby náš imunitní systém fungoval co nejefektivněji. Které jsou na vrcholu seznamu?

Imunitní systém jako vlastní ozbrojené síly těla
Odborník oslovený portálem countryandtownhouse.com promluvil na toto téma a o imunitním systému prozradil následující: „Kromě toho, že nám pomáhá bojovat proti infekcím, je náš imunitní systém nezbytný pro hojení ran a zotavení po zraněních, pro zdravé stárnutí a pro snižování rizika nemocí, jako je rakovina.“ Také dodává, že imunitní systém si můžete představit jako vlastní ozbrojené síly vašeho těla, které neustále trénují, aby vás chránily před zahraničními i domácími hrozbami. Mezi ty zahraniční hrozby patří patogeny vstupující do těla jako je stále aktuální virus Covid-19. Domácí hrozby zahrnují zmutované buňky těla, které se mohou stát předrakovinnými.

Jak říká, i když neexistuje nic takového jako „posílení vašeho imunitního systému“, existuje několik věcí, které můžeme udělat, abyste podpořili svou imunitní obranu a zajistili, že bude v lepším stavu, kdy bude nucena bojovat proti zmíněným hrozbám.

Odstraňte špatné návyky
Je třeba minimalizovat věci, které imunitní funkci oslabují. K nim patří vaše návyky životního stylu jako kouření, nadměrná konzumace alkoholu, nedostatek kvalitního spánku a špatná výživa. Odborník také říká: „Pravidelná konzumace příliš mnoho soli, příliš mnoho alkoholu a příliš kalorií může oslabit naši imunitní funkci… Více kalorií neznamená vždy více základních mikroživin a dobrou imunitu. Mnozí z nás jsou přejedení a zároveň podvyživení.“

Jezte správné potraviny
Nemůžeme tvrdit, že jen jedením konkrétních potravin a doplňků si imunitu jako kouzelnou hůlkou zajistíme, ale výživná strava může pomoci. Podle odborníka živiny fungují synergicky a ne izolovaně. To znamená, že je třeba dívat se na celou stravu a ne na její jednotlivé části: „Kromě vlákniny, prebiotik a probiotik potřebujeme k podpoře imunitní funkce i dostatek bílkovin, vlákniny, omega 3 tuků, vitamíny D, C, B, A, E a K, minerály jako železo, vápník, selen a zinek a antioxidanty, jako jsou mezi mnoha jinými flavonoidy.“

Upřednostňujte vitamín D
Jak odborník říká, kůže vytváří vitamín D přímým slunečním zářením (UVB při 290-315 nm), které trvá déle než 20 minut. V zimních měsících bez slunce je proto o to důležitější, abychom si ho pravidelně doplňovali a to z potravin jako mastné ryby, tvaroh, vejce, obohacené cereálie, veganská mléka i ve formě doplňku vitamínu D v tabletové nebo jiné formě.

Close up shot of an anonymous young woman’s hands squeezing a lemon into a cup of water making lemonade sitting at a wooden table.

Berte probiotikum
„Zdraví střev nemůžeme ignorovat, protože nejméně 70 % naší imunitní funkce se nachází v gastrointestinálním systému, takže v souvislosti s prebiotiky a probiotiky se provádí mnoho výzkumů v kontextu imunitního zdraví,“ vysvětluje odborník. Probiotika (živé organismy) můžete získat z potravin, jako jsou přírodní jogurt, měkký sýr, tempeh, kefír, kysané zelí, miso a kimchi. Prebiotika jsou látky, které vyživují dobré střevní baktérie jako je vláknina. Ve střevě je vláknina štěpena střevními bakteriemi na mastné kyseliny s krátkým řetězcem, které signalizují imunitním buňkám: „Pokud tedy naše střevní bakterie nedostávají dostatek vlákniny k produkci těchto mastných kyselin s krátkým řetězcem, naše imunitní buňky nemusí fungovat nejlépe.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram