Slyšeli jste už o technice boxového dýchání pro zdraví těla? Celá technika spočívá v počítání do čtyř

Technika boxového dýchání prý snižuje stres za pouhých 60 sekund. Nadechněte se na čtyři, držíte na čtyři, vydechnete na čtyři, opět vydržíte na čtyři. Opakujte znovu. To je v základu princip techniky boxového dýchání, jejímž výsledkem je i menší rozptyl myšlenek a méně napjaté tělo.

Boxové dýchání ztiší reakci „bojuj nebo uteč“
„Technika boxového dýchání známá jako čtvercové dýchání, je určena k vyvážení délky vašich nádechů a výdechů,“ říká certifikovaná jógová terapeutka a autorka knih, Yang pro portál bustle.com. Jak objasňuje, ačkoli to zní celé velmi jednoduše, vyvážení dechu ve skutečnosti umožňuje vašemu tělu plně využít výměnu kyslíku: „Boxové dýchání působí přímo na váš nervový systém tím, že ztiší reakci „bojuj nebo uteč“ a aktivuje část „odpočinku a trávení“ ve vašem nervovém systému,“ říká Yang. Je to trik, který můžete využít v boji s konkrétním stresorem nebo chcete-li jen meditovat či se zrelaxovat. Tuto techniku ​​můžete provést kdykoli. Když se vzbudíte, před spaním, když trpíte úzkostí.

Celá technika spočívá v počítání do čtyř
Celá technika boxového dýchání se drží těchto základních pravidel: „Nadechněte se na čtyři, držte na čtyři, vydechněte na čtyři, vydržte na čtyři. Opakujte znovu.“ Než se nadějete, uplyne minuta od toho, co jste se skutečně zhluboka nadechli. Lidé, kteří si tuto techniku ​​osvojili, říkají, že se cítili méně vystresovaní.

Horizontal side view shot of a beautiful blond woman dressed in black, sitting on a floor in the middle of a bright living room, practicing breathing with her eyes closed (copy space)

Proč počítání do čtyř?
Ptáte se proč právě počítání do čtyř a ne na jiný počet? „Počítání do tří může být příliš krátké a pět příliš dlouhé, zejména pokud jde o část se zadržením dechu, protože zadržování dechu může také vyvolat úzkost,“ říká o přesvědčivém argumentu Yang.

Myšlenky se stávají méně rozptýlené a tělo méně napjaté
A jaké jsou výhody při pravidelném používání boxové techniky nebo tvz. čtvercovém dýchání? Soustředění se na počítání do čtyř při nádechu a výdechu skutečně pomáhá. Dokonce jak říká Yang, stihnete u něj nakreslit i čtverec prstem. Když váš nervový systém obdrží zprávu, která trvá jen asi 60 sekund dýchání, myšlenky se stávají méně rozptýlené a tělo méně napjaté. To následně usnadňuje relaxaci, usínání nebo soustředění se na práci.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram